Türkiye Cumhuriyeti

Mostar Başkonsolosluğu

Başkonsolosun Mesajı

Değerli Ziyaretçiler,

 

Derin tarihi, kültürel ve akrabalık bağlarımızın olduğu Bosna Hersek’in Mostar kentindeki Başkonsolosluğumuz 1996 yılından bu yana faaliyettedir. Hersek-Neretva Kantonunun başkenti olan Mostar, ülkenin zengin coğrafyasının güzelliklerini barındıran, 
kozmopolit zenginliği ve kültürel canlılığıyla dikkat çeken, aynı zamanda Bosna Hersek ile ortak kültür mirasımızın en zarif ve güzel örneklerinin görülebileceği bir Balkan kentidir.

 

Vatandaşlarımızın bu kente son zamanlarda artan ziyaretleri ile Mostar’ın da içinde bulunduğu Hersek coğrafyasından ziyaretçilerin ülkemize yönelik ilgisinin artması ilişkilerimizin insani boyutunu güçlendirmektedir. Başkonsolosluğumuzca Mostar halkının tüm kesimlerini kucaklayacak şekilde sunulan kültürel ve sosyal etkinliklerimiz dostluk bağlarımızın güçlendirilmesine önemli katkı sağlamıştır. Sözkonusu faaliyetlerimize çeşitlendirerek devam etmeyi hedeflemekteyiz. 2014 Şubat ayında faaliyete geçen Yunus Emre Mostar Türk Kültür Merkezi de Türkçe dil kursları ve diğer eğitim faaliyetleri ayrıca kültürel etkinlikler ile Türk kültürünün Mostar halkına daha iyi tanıtılmasına katkıda bulunmaktadır.  
 

Son yıllarda turizm açısından önemli bir çekim merkezi haline gelmesine rağmen, Mostar 1990’lı yılların iç savaş yaralarını tam anlamıyla sarabilmiş değildir. Mostar ve çevresinin sosyo-ekonomik anlamda savaş öncesi canlılığına kavuşturulmasında doğrudan yabancı yatırımların büyük katkısı olacağı şüphesizdir. Mostar'ın, bu çerçevede, özellikle, turizm, tarım, altyapı-müteahhitlik alanlarında önemli bir potansiyeli bulunmaktadır. Dünyanın en ücra köşelerinde birçok iddialı projeleri ve çalışmaları bulunan işadamı ve müteahhitlerimizin, Mostar halkının tüm kesimlerini kucaklayacak imar ve yatırım faaliyetlerine Başkonsolosluk olarak elimizden gelebilecek her türlü yardımı göstermeye hazırız.

 

Görev yapmaktan onur ve mutluluk duyduğum Başkonsolosluğumuzun kapılarının vatandaşlarımız ve tüm dostlarımıza her zaman açık olduğunu hatırlatarak sizleri içten sevgi ve saygılarımla selamlarım.

 

Ayşe Selcan Şanlı

Başkonsolos